Login

Lost your password?
Don't have an account? Sign Up

Rusia ndalon Kriptot

Ndalimi i Rusisë për kriptovalutat mund të shkatërrojë disa industri të teknologjisë dhe të nxisë IT profesionistët të ikin jashtë vendit, tha Pavel Durov CEO i Telegram-it

Në fillim të kësaj jave, banka qendrore e Rusisë propozoi një ndalim të krijimit dhe përdorimit të të gjitha kriptomonedhave, duke përmendur rreziqet që vijnë për sistemin financiar të vendit

Ndalimi i Rusisë në mënyrë të pashmangshme do të ngadalësojë zhvillimin e teknologjisë blockchain, paralajmërojnë ekspertët.

Bloomberg citon shefen e departamentit të stabilitetit financiar të bankës qendrore, Elizaveta Danilova, e cila argumenton

‘rregullat e propozuara nuk do të zbatohen për asetet e mbajtura jashtë vendit dhe personat me llogari  këmbimit te hapur jashte ‘do të jenë ende në gjendje të tregtojnë kripto’

 

 

burimet WSJ/Bloomberg